O článek se s námi podělila Mgr. Bára Vavřichová (osobní blog)
Zachvacuje vás panika? Nádech. Výdech. A ještě dvakrát.
Epidemie Corona viru, a s tím spojený nouzový stav, je bezesporu náročným obdobím pro všechny. Nejistota, jak se situace bude vyvíjet dál, v nás může vyvolávat pocity úzkosti a paniky. Omezení sociálních kontaktů a dlouhodobý pobyt doma zvyšuje napětí, ve kterém se nacházíme. Preventivní péče o své duševní zdraví je proto absolutní nutností (což je vždycky, ale teď to platí dvojnásobně). Co tedy dělat pro ustálení duševní rovnováhy, tak abyste zachovali bezpečí svoje i ostatních?
Informujte se u spolehlivých zdrojů
Zprávy o Corona viru se na nás valí ze všech stran a přesycují nás informacemi, které už ani nejsme schopni zpracovávat. Kontrolování zpráv každých pět minut přiživuje pocity úzkosti. Najděte si jeden nebo dva důvěryhodné zdroje a ostatní vypusťte. Dobrým zdrojem je např. Ministerstvo zdravotnictví nebo stránky vlády ČR. Omezte také čas, který zjišťováním zpráv trávíte, např. vypnutím notifikací u některých aplikací v mobilu.
Praktikujte mindfulness
Praxe všímavosti zmírňuje pocity zahlcenosti vlastními emocemi a myšlenkami. Pokud cítíte, že na vás přichází panika a úzkost (zrychlené bušení srdce, obtížné dýchání, pocit slabosti, nevolnost…), soustřeďte se na moment pouze na vlastní dech. Nadechujte se do břicha, dlouze a hluboce. Využijte některou z mnoha mobilních aplikací mindfulness (já používám Simple habit), které vás cvičením provedou. Je jedno, jestli je to pro vás poprvé, nic na tom není.
Cvičte
Fyzická aktivita velmi přispívá k dobrému duševnímu zdraví. Pokud můžete, jděte si ven zaběhat nebo se projít (udržujte si rozumný odstup od ostatních). Cvičit ale můžete bez potíží i doma. Internety jsou plné videí, s kterými můžete udržovat své tělo i mysl fit. Za sebe můžu doporučit Yoga with Adriene.
Dbejte na kvalitní spánek
Spánek je další nepostradatelnou složkou kvalitního duševního zdraví. Stejně jako nedostatek spánku, je i jeho přemíra škodlivá. I když jste zavření doma, snažte se nevyspávat do oběda (pokud nejste nemocní). Za svůj život, už asi víte, kolik hodin spánku potřebujete, abyste se cítili dobře. Průměrně to bývá kolem 8 hodin, ale samozřejmě je to individuální.
Pište si, za co jste vděční
Vedení zápisníku vděčnosti napomáhá lepšímu prožitku osobní pohody, zlepšuje spánek a prohlubuje naše vztahy s druhými. I když se zdá, že nám teď bylo odebráno mnoho výsad, které jsme považovali za samozřejmé, pojďme náš mindset otočit. Místo naříkání nad tím, že nemůžeme do hospody na pivo nebo do kina, zaměřme se na věci, za které jsme vděční. Zapsání pomáhá v lepším uvědomění si dané emoce a jejím prožití, než když na to pouze pomyslíme.
Dělejte to, na co běžně není čas
Teď je ideální čas na to, začít s něčím, co jste dlouho odkládali. Velký úklid, probrání šatníku nebo učení se hry na hudební nástroj. Všechny ty věci, které si říkáme, že uděláme, až na to bude víc času. Tak ten čas přesně nastal.
Vyhledávejte lidský kontakt
Pro lidi v karanténě nastala doba, kdy se musí stranit lidem. I ostatním, kteří v karanténě nejsou, se ale výrazně snížili sociální kontakty. Pokud můžete, setkávejte se se svými přáteli. Místo obvyklého piva si můžete udělat malé posezení u někoho na bytě, společně si uvařit nebo se podívat na film. Pokud máte obavu z osobního kontaktu nebo jste v karanténě, zvedněte telefon a s přáteli si volejte, používejte Hangouts, FaceTime a jiné vymoženosti.
Nabídněte pomoc
Pokud jste v pozici, kdy můžete, buďte nápomocní. Senioři a další rizikové skupiny potřebují pomoc s nákupem potravin a léků. Nabídněte se někomu, o kom víte, že pomoc potřebuje. Můžete také vyvěsit cedulku v domě s informací, že se na vás mohou ostatní obracet. Jako dobrovolník se také můžete nahlásit u Život 90. Věřte, že pomoc ostatním, bude i pomocí pro vás samotné. Budete se aktivně podílet na řešení krizové situace a zažijete tak větší pocit kontroly.
Zvolte online terapii
Jestli dlouhodobě prožíváte silné pocity úzkosti, paniky, smutku a bezmoci, nebo se nacházíte v jiné životní situaci, kterou nedokážete zvládnout sami či s pomocí vašich blízkých, obraťte se na psychologa. Stejně jako se mnoho jiných služeb přesunulo do virtuální podoby, nabízí někteří psychologové terapii či poradenství online. Z pohodlí vašeho domu tak můžete svou situaci probrat s odborníkem.
Mgr. Bára Vavřichová
Původní článek a mnoho dalších nejen o duševním zdraví na: http://www.self-care.cz/